• Jedz warzywa i owoce, bo mają super moce!

15 maja 2023r. uczniowie klasy 4b przygotowywali na języku polskim owocowo-warzywne potrawy: sałatki, szaszłyki a nawet owocowe zwierzątka. Musieli również zredagować przepisy do każdego dania oraz wymyślić hasła promujące zdrowe odżywianie. Po wykonaniu zadania, wszyscy mogli skosztować przygotowanych przez siebie przysmaków.

• Uczestniczenie w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich

W piatek uczniowie oddziałów 8a i 8b wraz z opiekunami Panią Anią Łaska i Panią Martą Mele uczestniczyli w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich podczas, których odbyło się zwiedzanie Wyspy Młyńskiej z przewodnikiem. Podczas spotkania szczególną uwagę zwrócono na renowację sześciu zabytkowych budynków architektury przemysłowej oraz ich adaptacji na cele muzealne. Uczniowie uczestniczyli w zwiedzaniu wystaw archeologicznych – Biały Spichlerz, odbył się spacer po Wyspie Młyńskiej i wejście na taras widokowy w Młynach Rothera.

A. Łaska

• Gratulujemy!!!

Uczeń SP Kotomierz Franciszek Rzepiński podczas uroczystej gali rozdania nagród laureatom przedmiotowych konkursów kuratoryjnych Kujawsko Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Franek uzyskał tytuł laureata z historii pod opieką p.Agnieszki Drożyńskiej.

• Wycieczka klas ósmych do Dobrcza

Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Kotomierzu odwiedzili Urząd Gminy Dobrcz w ramach przedmiotu Wiedza o społeczeństwie oraz jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej jako element przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa. Przy pięknej majowej pogodzie uczniowie zapoznali się z pracą strażaków - ochotników, obejrzeli ich sprzęt i remizę, dowiedzieli się, jak można zostać strażakiem. Natomiast w Urzędzie Gminy spowodowali trochę zamieszania swoją liczebnością, lecz zostali cierpliwie i życzliwie oprowadzeni przez panią Joannę Wojciechowską, dzięki której zapoznali się z zadaniami urzędników gminnych, dowiedzieli, jakie sprawy można załatwić w Urzędzie Gminy i w jaki sposób. Poznali wójta gminy p. Andrzeja Berdycha, który opowiedział im o swojej pracy, pokazał gabinet oraz z satysfakcją poinformował o planach przebudowania do końca sierpnia boiska przy szkole w Kotomierzu. Największe zainteresowanie wzbudzili jednak informatycy gminni i Urząd Stanu Cywilnego.

Podsumowaniem wycieczki jest zadanie domowe, w którym uczniowie mają dokończyć zdanie: Gdybym w przyszłości miał zostać pracownikiem gminy, to ….............. , dopisują, na jakim stanowisku chcieliby pracować i dlaczego. Sądzę, że po tak świetnie przygotowanej wycieczce nie będą mieli z tym zadaniem najmniejszego problemu.

• Warsztaty zoologiczne

W piątek odbyły się warsztaty zoologiczne dla dzieci z grup przedszkolnych oraz klas pierwszych, które zostały przeprowadzone przez Rodziców naszych uczniów.

Dziękujemy Państwu Justynie i Maciejowi Ziemer za ciekawe spotkanie - za poszerzenie wiedzy uczniów oraz wywołanie uśmiechów na twarzach dzieci i dorosłych

Obserwacja królików wraz z uzyskanymi informacjami stała się dla uczestników spotkania ciekawą lekcją.

• Uroczystość z okazji Święta Konstytucji

Polonez - filmik

Uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęła się od wspólnego odtańczenia poloneza przez uczniów klas 4-8. Wszystkie klasy ćwiczyły taniec przez poprzedni tydzień, dzięki czemu podczas uroczystości udał się on bardzo dobrze i dał uczniom sporą satysfakcję. Następnie koło historyczne przedstawiło krótko okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a szkolny chór zaśpiewał dwie piękne pieśni, brawurowo i z gracją dzieląc się na dwa głosy - czym ujęli wszystkich słuchających. Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości.

• Matematyka wokół nas

W dniu dzisiejszym odbyły się kolejne zajęcia ,,Matematyka wokół nas". Kolejne spotkanie i od razu trudne słowa! I to na matematyce! Na początku warto rozpocząć od wytłumaczenia różnicy między sofizmatem, a paradoksem. Często używa się ich zamiennie, a znaczą one coś zupełnie innego. Sofizmat jest to pewnego rodzaju matematyczny trik, który opiera się na błędzie.

Są to ciekawe przykłady, które warto zaprezentować w klasie. Zadaniem uczniów jest odszukanie błędu w konkretnym toku rozumowania i wyjaśnienie go.

Przedstawiłam uczniom sofizmaty, m.in. zagadkę o zaginionej złotówce, problemy typu 2+2=5 lub czy 1 zł=1 gr.

Po sofizmatach, czyli „próbach oszustwa” przeszłam do paradoksów matematycznych. Omówiłam z uczniami paradoks Zenona z Elei o Achillesie i żółwiu, paradoks Monty’ego Halla, który zaprezentowałam na trzech kubeczkach. Uczestnik wybiera jeden kubek, pod którym może być ukryta nagroda. Następnie prowadzący odkrywa zawartość jednego przegranego kubka. Gracz ma możliwość zostać przy swoim kubeczku, lub zmienić wybór.

Moi uczniowie już wiedzą, że zmiana swojego wyboru daje nam aż dwa razy większe szanse na wygraną niż pozostanie przy swoim pierwszym kubku.

Zajęcia miały pobudzić ciekawość uczniów, ale przede wszystkim pokazać, że matematyka może być ciekawa… i zabawna

A. Łaska