• Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

     •  

      W piątek 24 lutego 2023r. w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Niestety nie wyłoniono zwycięzców w kategorii klas 1 – 4. Natomiast z siedmiorga uczniów z klas 5-8 po zaciętej rywalizacji wyłoniono 4 laureatów, którzy będą reprezentowali szkołę na zawodach gminnych w piątek 3 marca 2023r. w szkole w Wudzynie. Wyniki eliminacji szkolnych:I miejsce – Leonard Beer z kl. 8aII miejsce - Jakub Kabatt z kl. 8bIII miejsce ex aequo – Karol Siwak z kl. 8a i Lena Kucharska z kl. 5. Dziękuję za udział w konkursie Filipowi Wsołkowi, Hubertowi Lewandowskiemu, Juliuszowi Mordec i Ewelinie Świetlik. Zwycięzcom życzę powodzenia w piątek!

      A. Szmyd

     • Konkurs z okazji 550.rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

     •  

      W poniedziałek, 20.lutego 2023 roku, w Szkole Podstawowej w Kotomierzu odbyły się obchody 550.rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w formie konkursu między klasami 3-7. Konkurs obejmował zagadnienia historyczno – astronomiczne, zadania przygotowali uczniowie biorący udział w pracach koła historycznego oraz koła naukowego „Być jak Ignacy” pod kierunkiem p. A. Drożyńskiej i p. J. Szypryta. Uczniowie biorący udział w konkursie rywalizowali w trzech różnych kategoriach: „mózgowcy” odpowiadali na pytania dotyczące biografii Kopernika lub astronomii, „sportowcy” rywalizowali w zadaniach na czas, dokładność, siłę (np. strącenie asteroidy lub tankowanie rakiety), „spryciarze” mieli zadania wymagające wyobraźni i sprytu, np. dopasowanie gwiazdozbioru do znaku Zodiaku na podstawie kształtu układu gwiazd. Rywalizacja trwała dwie godziny lekcyjne, które minęły błyskawicznie. Wygrała drużyna klasy 4a, wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody związane z tematyką konkursu.

      A. Drożyńska
       

      (Filmik YouTube)

      https://youtu.be/13xEpD4lV-0

     • Giełda szkół ponadpodstawowych

     •  

      We wtorek 21 lutego 2023r. z samego rana uczniowie klasy 7 oraz klas ósmych udali się spacerem od opieką pani Ani Łaski, pani Agnieszki Drożyńskiej i obu pań dyrektor do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrczu na giełdę szkół ponadpodstawowych. Na miejscu zaprezentowały się nam liczne bydgoskie szkoły, głównie technika i szkoły branżowe. Byli też obecni przedstawiciele pobliskiej szkoły ponadpodstawowej w Karolewie. Po obejrzeniu i wysłuchaniu prezentacji uczniowie mieli możliwość porozmawiania z uczniami i nauczycielami szkół, które się reklamowały. Zaopatrzeni w liczne ulotki i gadżety wróciliśmy do szkoły, w sam raz na ciepłą herbatę i drugie śniadanie. Mam nadzieję, że udział w dzisiejszej giełdzie szkół pozwoli łatwiej wybrać drogę dalszej edukacji po szkole podstawowej.

      A. Szmyd

     • Wyniki konkursu


     • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY!!!

      Z przyjemnością informuję, iż międzyszkolny konkurs plastyczny „Przepis na bezpieczne ferie" został rozstrzygnięty. Komisja w składzie: p.Anna Zaręba oraz p.Magda Burkwicz przyznały uczestnikom następujące miejsca:

      I - Martyna Barlasz - Szkoła Podstawowa im. por. Wacława Tarnowskiego w Wudzynie

      II - Laura Gągola - Szkoła Podstawowa im. por. Wacława Tarnowskiego w Wudzynie

      III - Zofia Noskoau - Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Kotomierzu.

      Gratuluję zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękuję za zaangażowanie.

      Zgodnie z regulaminem konkursu nagrody dla laureatów zostaną dostarczone w przeciągu tygodnia od dnia ogłoszenia wyników.

      Organizator: M. Perlik

     • Bal karnawałowy przedszkolaków i zerówiaków

     • Wyczekiwany bal karnawałowy zapisujemy w karcie naszych wspólnych wspomnień!

      16 lutego dzieci z Punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych 0a i 0b miały swój wielki bal!

      Dzieci w pięknych przebraniach ochoczo brały udział w proponowanych tańcach i zabawach.

      Z zaciekawieniem oglądały pokazy.

      Chętni uczestnicy balu pozowali do zdjęć w karnawałowej ramce.

      Na balu gościliśmy Animatorów z Animilandia - dziecięce animacje i balonowe dekoracje, którzy zadbali o jego uatrakcyjnienie.

      Z przyjemnością wspominamy, że wizytę Animatorów zawdzięczamy głównej nagrodzie zdobytej w karnawałowym konkursie .

      Gdy emocje już opadną... z chęcią powrócimy do wspomnień z tego wydarzenia, które zatrzymaliśmy na licznych fotografiach!

      A. Zaręba

     • Akcja „Żonkile" i lekcja muzealna on-line

     •  

      Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Kotomierzu odbyli 13.lutego lekcję muzealną on-line przeprowadzoną przez Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie. Tematem lekcji było powstanie w getcie warszawskim, lecz uczniowie zapoznali się także z bogatą historią i kulturą żydowską oraz sytuacją ludności żydowskiej podczas II wojny światowej. Podczas zajęć mogli obejrzeć filmy przedstawiające muzeum Polin, zdjęcia archiwalne z Warszawy przedwojennej i okupowanej, film animowany oparty na wspomnieniach uczestników powstania w getcie, posłuchać wywiadu z Markiem Edelmanem, ostatnim dowódcą powstania, który przeżył wojnę. Wiąże się z nim ciekawa historia, gdyż po wojnie co roku 19,kwietnia (w każdą kolejną rocznicę wybuchu powstania) dostawał on od tajemniczego darczyńcy bukiet żółtych żonkili. Próbował odnaleźć tę osobę, lecz nie udało mu się aż do śmierci. Dzisiaj na jego grobie leży mnóstwo żółtych żonkili, które stały się symbolem bohaterskiej walki żydów polskich zamkniętych przez niemieckich okupantów w getcie warszawskim. Pamięć o nich, nie tylko o Edelmanie, możemy kultywować włączając się do akcji "Żonkil" i w dniu 19.kwietnia nosząc przy sobie jeden żółty kwiatek. Myślę, że to miły zwyczaj i moi uczniowie włączą się do tej akcji.

      A. Drożyńska

     • Bal karnawałowy klas 1-3

     •  

      Po feriach uczniowie klas 1-3 tanecznym krokiem wrócili do szkoły, bowiem specjalnie dla nich został zorganizowany bal karnawałowy. Oprócz uwielbianych przez uczniów swobodnych tańców oraz układów tanecznych, nie zabrakło również konkursów i konfetti. Prawdziwą niespodzianką i niewątpliwą atrakcją balu okazała się śniegownica. Dzięki niej, uczniowie mogli tańczyć pośród spadających płatków sztucznego śniegu. A to wszystko dzięki animatorom z grupy Animilandia, którzy dołożyli wszelkich starań, by w tym dniu każdy dobrze się bawił. W doborze karnawałowych strojów, uczniowie stanęli na wysokości zadania. Każdy wcielił się w postać swojego ulubionego bohatera z bajki, czy też znanej osoby ze świata sportu, czy filmu. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

      M. Perlik

     • Z wizytą w Filharmonii...

     •  

      15 lutego dzieci z Punktu przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych 0a i 0b uczestniczyły w wyjeździe do Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy.

      Celem podróży było uczestnictwo w audycji muzycznej przeznaczonej dla konkretnej grupy wiekowej, pt. „Lutek bywa różnie zmienny: pół zimowy, pół wiosenny".

      Wyjazd ten był dla dzieci ciekawym doświadczeniem, a zarazem elementem przygotowania do aktywnego uczestnictwa w przestrzeni kultury i sztuki.

      A. Zaręba

     • Ogłoszenie konkursu

     •  

      JUBILEUSZOWY OGÓLNOPOLSKI KONKURS O KS. STANISŁAWIE KONARSKIM                                „KSIĄDZ STANISŁAW KONARSKI – NASZ WSPÓŁCZESNY"

      Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie serdecznie zapraszają uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w X Jubileuszowym Ogólnopolskim Konkursie o ks. Stanisławie Konarskim „Ksiądz Stanisław Konarski – nasz współczesny". 

      Konkurs ma na celu upowszechnianie wiedzy o dokonaniach ks. Stanisława Konarskiego, poprzez kształtowanie postaw i promowanie wartości, którym był wierny Wybitny Pijar. 

      Literackie zadanie konkursowe polega na zredagowaniu pracy pisemnej na jeden z podanych poniżej tematów:

      1. Ksiądz Stanisław Konarski zapewniał, że w procesie kształcenia i wychowania młodzieży wielką rolę odgrywa korzystanie z książek. Zachęć swoich rówieśników do czytelnictwa, wskazując jego rolę w kształtowaniu osobowości człowieka.

      2. Jakie były powody przeprowadzenia gruntownej reformy szkolnictwa przez ks. Stanisława Konarskiego?

      3. Ksiądz Stanisław Konarski był gorliwym patriotą. W jaki sposób współczesny uczeń może wykazywać się miłością wobec Ojczyzny? 

      Multimedialne zadanie konkursowe polega na przygotowaniu prezentacji na jeden z podanych poniżej tematów:

      1. Jakie idee księdza Stanisława Konarskiego są realizowane w Twojej szkole?

      2. Ksiądz Stanisław Konarski nawoływał do pielęgnowania mowy ojczystej. W jaki sposób młodzież  XXI wieku powinna dbać o piękno języka polskiego?

      Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się w załączonym Regulaminie.

       

      Serdecznie zapraszamy

      Organizatorzy Konkursu