• Uroczystość z okazji Święta Konstytucji

     •  

      Polonez - filmik

      Uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęła się od wspólnego odtańczenia poloneza przez uczniów klas 4-8. Wszystkie klasy ćwiczyły taniec przez poprzedni tydzień, dzięki czemu podczas uroczystości udał się on bardzo dobrze i dał uczniom sporą satysfakcję. Następnie koło historyczne przedstawiło krótko okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a szkolny chór zaśpiewał dwie piękne pieśni, brawurowo i z gracją dzieląc się na dwa głosy - czym ujęli wszystkich słuchających. Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości.

      A. Drożyńska

     • Matematyka wokół nas

     •  

      W dniu dzisiejszym odbyły się kolejne zajęcia ,,Matematyka wokół nas". Kolejne spotkanie i od razu trudne słowa! I to na matematyce! Na początku warto rozpocząć od wytłumaczenia różnicy między sofizmatem, a paradoksem. Często używa się ich zamiennie, a znaczą one coś zupełnie innego. Sofizmat jest to pewnego rodzaju matematyczny trik, który opiera się na błędzie.

      Są to ciekawe przykłady, które warto zaprezentować w klasie. Zadaniem uczniów jest odszukanie błędu w konkretnym toku rozumowania i wyjaśnienie go.

      Przedstawiłam uczniom sofizmaty, m.in. zagadkę o zaginionej złotówce, problemy typu 2+2=5 lub czy 1 zł=1 gr.

      Po sofizmatach, czyli „próbach oszustwa” przeszłam do paradoksów matematycznych. Omówiłam z uczniami paradoks Zenona z Elei o Achillesie i żółwiu, paradoks Monty’ego Halla, który zaprezentowałam na trzech kubeczkach. Uczestnik wybiera jeden kubek, pod którym może być ukryta nagroda. Następnie prowadzący odkrywa zawartość jednego przegranego kubka. Gracz ma możliwość zostać przy swoim kubeczku, lub zmienić wybór.

      Moi uczniowie już wiedzą, że zmiana swojego wyboru daje nam aż dwa razy większe szanse na wygraną niż pozostanie przy swoim pierwszym kubku.

      Zajęcia miały pobudzić ciekawość uczniów, ale przede wszystkim pokazać, że matematyka może być ciekawa… i zabawna

      A. Łaska

     • Sprawozdanie z wycieczki do Radia PiK

     •  

      Uczniowie biorący udział w projekcie „Być jak Ignacy” w Szkole Podstawowej w Kotomierzu we wtorek, 25 kwietnia, wzięli udział w wycieczce realizując jedno z zadań projektowych. Celem wycieczki było zwiedzanie i zapoznanie się z pracą Radia PiK w Bydgoszczy oraz nagranie audycji na temat pracy koła naukowego. Wycieczka okazała się niespodzianką: pierwszym zaskoczeniem były wspaniałe „pałacowe” wnętrza siedziby Radia PiK przy ulicy Gdańskiej 48-50. Drugim zaskoczeniem: świetne wyposażenie i sprzęt radiowy, choć w wyciszonych salach niektórzy - zapewne przyzwyczajeni do hałasów szkolnych – czuli się trochę nieswojo. Uczniowie zwiedzili też nieduże muzeum radiowe, w którym obejrzeli dawniej używane nośniki dźwięku (płyty, szpule, dyskietki itp.) oraz sprzęt nagrywający. Po spotkaniu z radiowcami uczniowie przeszli do Muzeum Archeologicznego na Wyspie Młyńskiej, gdzie w przytulnych kameralnych wnętrzach pod opieką miłej pani przewodnik cofnęli się w czasie do prehistorii. Okazało się, że jednak lubią historię - wiele eksponatów rozpoznali, o wiele zapytali, co tylko mogli, używali praktycznie. Przymierzyli się nawet do szkieletu, by porównać swój wzrost do niego. Najciekawsze były oczywiście formy pochówków oraz eksponaty z naszej gminy, np.z Kozielca. Wycieczka była dość forsowna, nawet nie zauważyliśmy, jak minął czas, ale zdecydowanie warto było wybrać się na nią.

      A. Drożyńska 

       

     • Kartki życzliwości

     •  

      @cudowny_stas

      #fundacjaterazwy

      Dzieci z grup przedszkolnych włączyły się w akcję

      Kartka życzliwości dla Stasia – 4 letniego chłopca z Zespołem Downa walczącego z białaczką. Piękna akcja życzliwości została zorganizowana przez Fundacje Teraz Wy z Bydgoszczy.

      Wykonane kartki mają na celu umilić chłopcu i jego rodzinie trudny czas spędzany w szpitalu. Pragniemy, by wykonane kartki wywołały uśmiech na twarzy walecznego chłopca.

      Dzięki uprzejmości Pani Karoliny - kartki zostaną przekazane bezpośrednio mamie chłopca.

      Dziękujemy za możliwość sprawienia radości drugiej osobie!

      A. Zaręba

      K. Drozdowska

     • Zadanie projektowe w ramach Tygodnia Zdrowia i Profilaktyki, pt. „MÓJ WOLNY CZAS Z MAMĄ I TATĄ".

     •  

      Na szkolnym korytarzu została zorganizowana wystawa prac projektowych, która potrwa do dnia 28 kwietnia.

      Dziękujemy za wykonanie zadania dzieciom i ich rodzicom.

      Dostarczone prace ukazują ciekawy, różnorodny sposób wspólnego spędzania czasu wolnego. Zilustrowane czynności stały się inspiracją, pomysłem dla innych na wykorzystanie wolnych chwil.

      A. Zaręba

     • Dzień Ziemi w Punkcie przedszkolnym

     • W piątek, 21 kwietnia, przedszkolaki z Punktu przedszkolnego obchodziły Dzień Ziemi. Z tej okazji dzieci obejrzały bajkę edukacyjną dotyczącą ekologii, uczyły się, co wpływa na Ziemię dobrze lub źle. Poznały zasady, których należy przestrzegać, aby chronić środowisko naturalne, sortowały śmieci do odpowiednich pojemników. Niektóre dzieci przyszły w tym dniu ubrane na zielono, na znak tego, że chcemy, aby nasza planeta była czysta i zielona.

      K. Drozdowska

     • Dzień Ziemi

     • Dzień Ziemi w klasie drugiej - filmik

      Dziś Światowy Dzień Ziemi

      Uczniowie klasy II obchodzili ten dzień w klasowym gronie w poniedziałkowy poranek. Była praca w grupach, tworzenie plakatów; haseł zachęcających do dbania o naszą planetę, wykonywaliśmy również pracę plastyczną i dawaliśmy drugie życie naszym śmieciom, a nasze zielone ubrania świadczyły o tym, że każdy z nas chce, aby nasza Ziemia była piękna i czysta!

      A. Kalisz

       

     • Dzień Ziemi

     • #DzieńZiemi

      Ziemia to nasz raj,

      więc o niego dbaj!

      Ziemia to nasz dom

      szanuj JĄ!

      22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi, dlatego jako podsumowanie tygodniowej tematyki, dzień przed tym świętem wykonaliśmy kilka dodatkowych zadań. Omówiliśmy 10 kroków, które można zrobić dla Ziemi, obejrzeliśmy film edukacyjny, wykonaliśmy plakat, pracę plastyczną oraz nauczyliśmy się prośby dbania o Ziemię w postaci wierszyka. W celu doskonalenia grafomotoryki dzieci wykonały tematyczne karty pracy.

      Mamy jedno życzenie - aby Ziemia miała swoje święto codziennie

      A. Zaręba

     • Gratulujemy!

     • GRATULACJE!

      W środowe popołudnie w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Dobrczu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie matematycznym MOGĘ WIĘCEJ. W zmaganiach matematycznych konkurowali ze sobą uczniowie klas drugich i trzecich z gminy Dobrcz oraz gminy Osielsko. Laureatem konkursu z naszej szkoły został Olgierd Basiński z klasy 3a, któremu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce!

      M. Perlik - szkolny koordynator konkursu

     • Zajączki wielkanocne

     •  

      Uczniowie klas czwartych na lekcjach wychowania do życia w rodzinie wykonali własnoręcznie zajączki wielkanocne z gotowych kwadratów zrobionych na drutach. Posługując się (większość po raz pierwszy w życiu) grubą igłą lub szydełkiem dzielnie i cierpliwie przeciągali nici, wiązali supełki, ściągali, szyli i wypychali, aż do osiągnięcia efektu, który widać na zdjęciach. Zakończeniem ich wysiłków było przyszycie zajączkowi oczek i noska z koralików, na co niektórym nie starczyło czasu i zabrali ostatnie zadanie ze sobą do domu. Może to było staroświeckie, może nudne lub za trudne, ale gdy z plątaniny nitek i palców wyłonił się pyszczek i uszy zajączka, radość była autentyczna. Wesołych Świąt!

      A. Drożyńska

     • Słodka wycieczka do Bydgoszczy

     •  

      W środę, 5 kwietnia, dzieci z Punktu przedszkolnego oraz Oddziałów przedszkolnych 0a i 0b wybrały się na wycieczkę do Bydgoszczy. Odwiedziły Karmelową Krainę, czyli Manufakturę Słodyczy, która zajmuje się produkcją cukierków i lizaków z karmelu. Uczniowie wzięli udział w pokazie produkcji słodyczy oraz w warsztatach, podczas których sami wykonali lizaki.

      Słoneczna pogoda umożliwiła nam spacer po Starym Rynku i Wyspie Młyńskiej.

      K. Drozdowska