Procedura
Postępowanie w przypadku stwierdzenia wszawicy w szkole
Podstawa prawna:
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach
i placówkach ( Dz. U. z 2003r. Nr 6, poz. 69, Dz. U.z 2009r. Nr 139 poz. 1130, Dz.U.
z 2010r. Nr 215 poz. 1408, Dz.U. z 2011r. Nr 161 poz. 968),
• Stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci i młodzieży
Cel procedury
Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci w szkole oraz chronić przed rozprzestrzenieniem się wszawicy w placówce.
Zakres procedury
Procedura dotyczy postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy w szkole.
Uczestnicy postępowania — zakres odpowiedzialności
1. Rodzice (opiekunowie prawni): muszą mieć świadomość konieczności monitorowania na bieżąco czystości skóry głowy własnego dziecka.
2. Nauczyciele: zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi szkoły sygnałów dotyczących pojawienia się wszawicy w placówce.
3. Pracownicy obsługi: winni zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia wszawicy w danej klasie nauczycielowi, bądź dyrektorowi.
Sposób prezentacji procedur
1. Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w placówce procedurami na zebraniach
z rodzicami.
2. Zapoznanie wszystkich pracowników szkoły z treścią procedur.
Zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci młodzieży ustala się wśród uczniów, rodziców (opiekunów prawnych), nauczycieli i pracowników obsługi Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Kotomierzu następujące postanowienia :
1. Na początku edukacji dziecka w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego
w Kotomierzu rodzice (prawni opiekunowie) wyrażają pisemną zgodę (lub jej brak) na
dokonanie w przypadku uzasadnionym przeglądu czystości skóry głowy dziecka. Zgoda jest ważna przez cały okres nauki dziecka w szkole podstawowej, chyba że rodzic (opiekun prawny) postanowi inaczej.
2. Podczas wywiadówek wychowawcy mają obowiązek przypomnieć rodzicom
o konieczności monitorowania czystości skóry głowy dziecka.
3. Dyrektor szkoły w przypadku stwierdzenia wszawicy u dzieci zawiadamia pielęgniarkę szkolną o konieczności kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci w klasie
z zachowaniem zasady intymności (kontrola indywidualna w wydzielonym pomieszczeniu).
4. Pielęgniarka, bezpośrednio po sprawdzeniu czystości głów dzieci, informuje wychowawcę klasy, ten zaś dyrektora o wynikach przeprowadzonej kontroli czystości głów w danej klasie. Wychowawca powiadamia rodzica /rodziców, u których dzieci stwierdzono wszawicę
o konieczności natychmiastowej likwidacji wszy poprzez zastosowanie dostępnych
w aptekach preparatów, zgodnie z instrukcją dołączoną do preparatu. W razie potrzeby wychowawca kieruje rodziców o uzyskanie porady w zakresie zaistniałego problemu do pielęgniarki szkolnej.
5. Dyrektor lub upoważniona osoba (nauczyciel), w przypadku 2-krotnego w odstępie
7-dniowym stwierdzenia istnienia problemu związanego z wszawicą w klasie, informuje wszystkich rodziców o występowaniu wszy, z zaleceniem codziennej kontroli czystości głowy dziecka oraz czystości głów domowników.
6. W przypadku, gdy rodzice zgłoszą trudności w przeprowadzeniu kuracji (np. brak środków na zakup preparatu), dyrektor szkoły we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej, udzielają rodzicom lub opiekunom niezbędnej pomocy.
7. Pielęgniarka po upływie 7 -10 dni kontroluje ponownie stan czystości skóry głowy dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców.
8. W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań, pielęgniarka zawiadamia
o tym dyrektora szkoły w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków (zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia potrzebnego wsparcia).
Załącznik nr 1 do procedury postępowania
w przypadku stwierdzenia wszawicy w szkole
WSZAWICA jest chorobą zakaźną, powodowaną przez pasożyta – wesz głowową. Pasożyt ten żyje wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka i żywi się jego krwią. Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo-brązowy, a rozmiarem przypominają główkę szpilki. Pasożyt żywi się wyłącznie krwią człowieka. W miejscu ukąszenia powstaje niewielkie zgrubienie, które swędzi i piecze.
Wszawica najczęściej szerzy się wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
Do zakażenia wszami dochodzi najczęściej przez kontakt bezpośredni lub pośrednio przez np. czapki, grzebienie, szczotki itp. Po około 3 tygodniach od złożenia jaj wykluwają się
z nich młode osobniki.
Samo leczenie jest bardzo proste. Polega na stosowaniu środków owadobójczych na skórę
owłosioną głowy. Wszystkie te środki można bez problemu otrzymać w aptece, a samo leczenie wykonywać zgodnie z ulotką dołączoną do leku. Należy przy tym pamiętać że leczeniem powinno objąć się wszystkich domowników. W przypadku powikłań bakteryjnych należy zasięgnąć opinii lekarza – konieczne w tym przypadku będzie stosowanie antybiotyków. Odzież osoby chorej jak i też pościel należy wyprać i wyprasować, a szczotki grzebienie najlepiej wyrzucić, bądź wymoczyć w środku zabijającym wszy.
Dodatkowo warto wiedzieć, że wesz głowowa nie potrafi przeżyć bez swojego żywiciela – człowieka, dlatego też odkażanie domu lub mieszkania nie jest konieczne. Wesz głowowa nie bytuje na zwierzętach domowych (pies, kot), dlatego nie trzeba przeglądać sierści zwierząt w obawie, że mogą być przyczyną zakażenia. Wszy nie skaczą i nie pływają
i dlatego do zakażenia może dojść jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową. Problem dotyczy w równym stopniu chłopców i dziewczynek. Wiadomo, jednak, że dzieci
z dłuższymi włosami łatwiej mogą zostać zainfekowane. Należy sprawdzać głowę dziecka raz na 2 tygodnie oraz po każdym powrocie dziecka z wakacji lub wycieczek.
Profilaktyka i zapobieganie.
Zaleca się aby:
• profilaktyczna kontrola włosów dzieci stała się nawykiem rodziców (co najmniej 2 razy w tygodniu,), zwłaszcza, jeżeli w szkole (rodzeństwo) lub przedszkolu panuje wszawica. Istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia;
• domownicy nie korzystali wspólnie z rzeczy osobistego użytku, takich jak: grzebień lub szczotka, gumki do włosów, ręczniki, czapki, szaliki i inne ubrania;
• związywać długie włosy dziecka lub skracać dla ułatwienia pielęgnacji;
• codziennie czesać i szczotkować włosy dziecka;
• myć skórę głowy i włosy nie rzadziej niż raz w tygodniu.
• unikać bezpośredniego kontaktu głowami (włosami) z innymi ludźmi. Zasada ta dotyczy przede wszystkim dzieci.
Załącznik nr 2 do procedury postępowania
w przypadku stwierdzenia wszawicy w szkole
Szanowni Rodzice
Ponawiam akcję informacyjną - na wzgląd pojawiającego się problemu czystości głów.
Wszawica jest rozpowszechniona we wszystkich krajach świata. Wszawica głowowa to powszechny problem (niestety!), który nie jest wyłącznie oznaką braku higieny. Każdy może nabawić się wszawicy, a szczególnie podatne są dzieci i młodzież, które przebywają w skupiskach (żłobek, przedszkole, szkoła).
Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest stała systematyczna kontrola czystości skóry
i włosów dokonywana przez RODZICÓW lub OPIEKUNÓW i natychmiastowa likwidacja gnid
i wszy w przypadku ich zauważenia. W takiej sytuacji rodzice powinni również uczciwie poinformować wychowawcę, co pomoże w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie – zapobieganie nawracającemu, wzajemnemu zakażaniu się dzieci. Dziecko powinno zostać w domu do końca kuracji.
Miejsca, w które najczęściej gnieżdżą się wszy, to kark, skronie i za uszami. Aby je zobaczyć, trzeba podnieść włosy ruchem „pod prąd” i pozwolić im bardzo powoli opadać, obserwując jednocześnie bardzo dokładnie skórę głowy dziecka.
Podstawowe wskazania profilaktyczne dla rodziców:
- przeglądanie bardzo dokładne skóry głowy dziecka co najmniej 2 razy w tygodniu,
- związywanie długich włosów lub ich skracanie dla ułatwienia pielęgnacji,
- używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów,
- codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,
- mycie skóry głowy i włosów nie rzadziej niż raz w tygodniu.
Wychowawca klasy: