7 października fotograf w naszej szkole!
7 października fotograf w naszej szkole!
„Oświadczenie o spełnianiu obowiązku nauki" dla rodziców uczniów, którzy ukończyli szkołę podstawową w roku szkolnym 2021/2022. Oświadczenie należy złożyć (osobiście) w Urzędzie Gminy do dnia 30.09.2022 r.
Konkurs na portret Mariana Rejewskiego - termin do 17.10.2022 r.
Adresaci: uczniowie kl. 6-8, wykonanie praca plastyczna płaska A3 lub A4 lub w programie graficznym.
Zapraszamy do zapoznania się z informacją Dyrektora
Szkoły Podstawowej w Kotomierzu
(informacja w linku)
Koło historyczne w Kotomierzu działa od ponad dwudziestu lat i pracę w nim wspomina wiele pokoleń uczniów. Jego celem jest rozbudzanie pasji historycznej, poszukiwań, obserwacji, selekcji informacji, kształtowanie umiejętności pracy samodzielnej i twórczej. Obecnie pracujące koło historyczne na początek roku szkolnego otrzymało zadanie odnalezienia „słynnych” drzew w naszym najbliższym otoczeniu: chodzi o trzy miejsca, gdzie w 1871 roku zostały posadzone tzw. drzewa pokoju po wojnie francusko – pruskiej. Było to dokładnie 151 lat temu, chodzi o trzy dęby i jedną lipę. Miejsca są opisane w źródle historycznym dość ogólnie: przy leśniczówce w Stronnie, w parku pałacowym w Siennie oraz w Wudzynku.
Uczniowie rozpoczęli badania od poszukania informacji, czy można określić wiek drzewa bez ścinania go i liczenia słojów. Gdy już wiedzieli, że można (mierząc obwód pnia), uzbrojeni w miary i kalkulator wybrali się wraz ze swoją opiekunką, p. Agnieszką Drożyńską, do gościnnych właścicieli parku w Siennie. Po drodze zmierzyli jeszcze kilka najgrubszych drzew w alei dębowej, którymi postanowili również się zająć, bo z pewnym zaskoczeniem stwierdzili, że właściwie o tej alei nikt nic nie wie (kiedy powstała, od kiedy jest chroniona prawem itp.).
Właściciele parku chętnie włączyli się do poszukiwań 150-letniego dębu. Na ich terenie jest kilka starych dębów, więc uczniowie zmierzyli wszystkie po kolei i – biorąc pod uwagę wiek drzew oraz miejsce ich posadzenia („drzewo pokoju” raczej było sadzone w miejscu reprezentacyjnym) – wytypowali jedno piękne drzewo, które znajdowało się na tyłach nieistniejącego już dziś pałacu, czyli przy wejściu do parku. Przy okazji dowiedzieli się wiele o historii Sienna oraz poćwiczyli umiejętność rozpoznawania drzew. Wycieczka była udana, inspirująca i bez strat, jeśli nie liczyć jednej zepsutej w zapale twórczym miary.
A. Drożyńska
„Rzeczy małe, maciupeńkie
mogą bardzo ważne być...
dajmy na to taka kropka...
jakże trudno bez niej żyć!
Taka kropka takie nic,
a potrzebna jest na świecie.
W gruncie rzeczy
z takich kropek
cały świat się składa przecież!"
...to słowa piosenki, które wprowadziły dzieci z 0b w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki.
To święto kreatywności, odwagi i zabawy, dlatego czekało na nas w tym dniu kilka dodatkowych działań. Już ubiór dzieci zapowiadał dobrą zabawę.
Dodatkowo, chłopcy elegancko wyglądali w kropkowych muszkach , a dziewczynki pięknie prezentowały się w kropkowych bransoletkach.
Dzieci wysłuchały opowieści o historii obchodzenia Dnia Kropki, wykonały kropkowe prace plastyczne, poszukiwały kropek w świecie roślin i zwierząt, a także w zapisie własnych imion. Chętne dzieci zapozowały do zdjęć w naszej fotobudce .
Na koniec tej części dnia wszystkie dzieci otrzymały zasłużone dyplomy!
A. Zaręba
Autobus szkolny, Linia nr 103 - zaktualizowany czas odjazdu z przystanków.
Prosimy o zapoznanie się ze zmianą.
Prosimy o zapoznanie się z rozkładem jazdy autobusów szkolnych obowiązującym w roku szkolnym 2022/2023
w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Kotomierzu.
„Nauka to podróż,
która trwa przez całe życie.
Dla otwartych umysłów świat jest pełen pytań,
na które warto poznać odpowiedzi..."
Jim Stovall
Zachęcamy do udziału w konkursie!
Adresaci: uczniowie klas IV-VIII
Szczegółowy regulamin znajduje się w załączniku.
Powered by aSc EduPage