• Regulamin Szkolnego Koła Wolontariatu (SKW)

1. Postanowienia ogólne
            1. Wolontariat – to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych. Wolontariusz – osoba pracująca na zasadzie wolontariatu.
            2. Cechy wolontariusza:
          • dużo optymizmu i chęci do działania,
          • motywacja do niesienia pomocy potrzebującym,
          • umiejętność gospodarowania czasu,
          • odwaga, empatia i otwartość,
          • odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność,
          • kultura osobista.
          1. Szkolny Klub Wolontariusza jest inicjatywą młodzieży, skierowaną do ludzi młodych, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.
          2. Szkolne Koło Wolontariatu jest wspólnotą całkowicie nieodpłatną i otwartą na wszystkich, którzy chcą pomagać innym.
          3. Szkolne Koło Wolontariatu swoją działalność opiera na Ustawie z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z dnia 29 maja 2003r.)
          1. Prawa i obowiązki członków
          1. Członkami Koła może być młodzież II i III klasy gimnazjum, która respektuje zasady:
          • zasada osobistej pracy nad własnym rozwojem,
          • zasada zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy,
          • zasada troski o los słabszych,
          • zasada prawdy, przyjaźni, życzliwości.
          1. Członkowie SKW mogą podejmować pracę w wymiarze nieutrudniającym naukę i pomoc w domu.
          2. Niepełnoletni członkowie Koła muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców na działanie w SKW.
          3. Członkowie SKW podpisują umowę z Towarzystwem Rozwoju Gminy Dobrcz na świadczenie usług.
          4. Członkowie Koła uczestniczą aktywnie w systematycznych spotkaniach, na których ustalany jest profil działań.
          5. Na koniec semestru członkowie składają indywidualne sprawozdanie ze swojego wkładu w działanie SKW.
          1. Cele i sposoby działania
          1. Celem Koła Wolontariatu jest zaangażowanie ludzi młodych do świadomej, dobrowolnej i nieodpłatnej pomocy innym oraz zapoznanie z ideą wolontariatu.
          2. Rozwijanie wśród młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących, pomocy, otwartości, wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i bezinteresowności.
          3. Wolontariat ma na celu aktywne działanie w obszarze pomocy koleżeńskiej, społecznej, życia kulturalnego i środowiska naturalnego.
          4. Celem jest wypracowanie systemu włączania młodzieży do działań o charakterze wolontariackim oraz wykorzystanie ich umiejętności i zapału w pracach na rzecz szkoły i środowiska szkolnego.
          5. Przygotowanie uczniów gimnazjum do podejmowania działań wolontariackich na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego.
          6. Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.
          7. Promocja idei wolontariatu w szkole.
          8. Prowadzenie warsztatów, szkoleń i cyklicznych spotkań wolontariuszy.
          9. Angażowanie się do obsługi jednorazowych imprez o charakterze charytatywnym
          10. Kształtowanie umiejętności działania zespołowego.
          11. Angażowanie ludzi młodych do działań w wolontariacie może odbywać się poprzez:
          • wzajemne kontakty przyjacielskie i rówieśnicze,
          • organizowanie spotkań informacyjnych o Kole Wolontariusza, przekazywanie informacji o działalności Koła za pośrednictwem, np. gazety lokalnej oraz szkolnej strony internetowej,
          • przygotowanie gazetek tematycznych,
          • popularyzowanie idei wolontariatu w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza (5 grudnia, który został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ z lipca 1997 r.)
          1. Miejscem organizacji działania wolontariatu jest Gimnazjum Publiczne w Kotomierzu.

Opracowała: Ewa Urbańska