• Wycieczka do Torunia

     •  

      Dnia 27.10.2022 r. odbyła się wycieczka do Torunia, w której udział wzięły klasy czwarte. Pierwszą atrakcją było Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Na początku uczniowie uczestniczyli w warsztatach ,,Gdzie wzrok nie sięga”, na których poznali budowę oka a także dowiedzieli się, jak działa soczewka oraz dlaczego ludzie dostrzegają tyle kolorów oraz ich odcieni. Następnie udali się na wystawy, gdzie każdy mógł osobiście przeprowadzać różnorodne doświadczenia. Po wizycie w Młynie Wiedzy poszliśmy w kierunku Starego Miasta. Tam uczniowie zostali podzieleni na grupy i brali udział w grze miejskiej przygotowanej przez uczniów klas ósmych, należących do koła historycznego. Dzieci musiały m.in. rozszyfrować napis na Pomniku Mikołaja Kopernika czy znaleźć odpowiednie nazwiska w Alei Gwiazd. Oczywiście nie mogło też zabraknąć zdjęć z osiołkiem. Po przerwie na posiłek i pamiątki odwiedziliśmy Dom Legend Toruńskich. Uczniowie poznali tam sześć legend toruńskich opowiedzianych przez animatorów w średniowiecznych kostiumach i co najważniejsze sami również uczestniczyli w pokazach. Następnie, pełni wrażeń, udaliśmy się w kierunku autokaru i wróciliśmy do Kotomierza.

      M. Burkwicz

     • Warsztaty zawodoznawcze

     •  

      Warsztaty zawodoznawcze w Karolewie

       

      24 października 2022 roku ósmoklasiści pod opieką p. Anny Łaski i p. Aleksandry Kulpa oraz nauczycielki orientacji zawodowej p.Lucyny Kwiatkowskiej odwiedzili Zespół Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie.

      Uczniowie klasy 8a i 8b zapoznali się z pięcioma zawodami, jakie oferuje im zespół szkół: technik rolnik, technik weterynarii, technik architektury krajobrazu, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik ekonomista.

      Niezapomnianą atrakcją dla uczniów była przejażdżka szkolnym ciągnikiem oraz spacer po hali maszyn rolniczych.

      Zajęcia prowadzili nauczyciele zawodu, a pomagali im uczniowie III klasy technikum.

      Na koniec wszyscy mieli możliwość zjeść pyszną zupę pomidorową i odebrać ulotki z ofertą szkoły.

       

                                                                                                                                                           Aleksandra Kulpa


       

     • Spotkanie z panią bibliotekarką


     • Oddział przedszkolny „0b" odwiedziła dziś pani Agnieszka.

      Dzieci rozmawiały o miejscu, jakim jest biblioteka, rozwiązywały zagadki o zwierzętach oraz wysłuchały treści bajki „Kot w butach". Na koniec dzieci otrzymały tematyczne kolorowanki.

      Dziękujemy ;)

      A. Zaręba

     • Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Jesienna kompozycja"

     •  

      W październiku na terenie naszej szkoły miał miejsce konkurs fotograficzny pt. „Jesienna kompozycja”. Konkurs skierowany był do uczniów klas 4 -7 SP.

      Celem konkursu było:

      – budzenie zainteresowań przyrodą własnego regionu,

      – rozwijanie wrażliwości artystycznej,

      – prezentacja twórczości dzieci w dziedzinie fotografii.

      Po burzliwych obradach komisja wyłoniła następujących zwycięzców:

      I miejsce – Mikołaj Radtke kl.5

      II miejsce – Julia Langowska kl.6

      Kornelia Książek kl.5

      III miejsce – Eliza Róg kl.4b

      Uczniowie zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami

      i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Radę Rodziców przy SP w Kotomierzu.

      Gratuluję zwycięzcom i zapraszam do obejrzenia zwycięskich fotografii.

                                                                                                                                       Organizator: Aleksandra Kulpa

     • Wycieczka do Golubia Dobrzynia i Szafarni

     •  

       

      Dnia 6 października klasy 5, 6 i 7 wybrały się na wycieczkę do Golubia Dobrzynia oraz Szafarni pod opieką swoich wychowawców. W Golubiu Dobrzyniu dzieci zwiedziły zamek i z zainteresowaniem wysłuchały opowieści pani przewodnik o historii zamku i miasta. W Szafarni młodzież wysłuchała wspaniałego koncertu - muzyki naszego sławnego kompozytora Fryderyka Chopina. Dzieci zwiedziły również dworek, w którym wakacje spędzał młody Fryderyk oraz wybrały się na spacer po parku. Młodzież chętnie fotografowała lipę, która pamięta czasy Chopina. Na zakończenie wszyscy udali się do kawiarni, w której mogli skosztować między innymi kawy z żołędzi.

      A. Piaskowska

     • Przerwa na czytanie

     •  

      W najbliższą środę zapraszamy do włączenia się do ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie”. Przynieście swoją książkę, czytajcie ją na długiej przerwie, a my policzymy ilu uczniów i nauczycieli włączyło się do akcji.

      Pobijmy czytelniczy rekord!

      Wolontariusze

       

       

       

     • PUSTY TUSZ WRZUĆ DO PAKI I DOKARMIAJ ZWIERZAKI!

     • Informujemy, że akcja „Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki!" - nadal trwa.

      Osoby, które przyniosą pusty tusz mogą zgłosić się do pani wicedyrektor po odbiór planu lekcji lub zakładki do książki.

       

       

       

     • Lekcja biblioteczna

     • W czwartek 20 października pierwszoklasiści z naszej szkoły otrzymali z rąk pani bibliotekarki wyprawki czytelnicze. Było to możliwe dzięki kolejnej ogólnopolskiej edycji kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Kampania ta ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. W ramach wyprawki dzieci otrzymają jeszcze dwie pozycje książkowe, dziś otrzymali zbiór tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych pod tytułem „Pierwsze abecadło”.

      Przy tej okazji uczniowie poznali zasady postępowania z książką oraz odwiedzili szkolną bibliotekę. Mamy nadzieję, że będą w niej częstymi gośćmi. A rodziców zachęcamy do częstego czytania swoim dzieciom.

      A. Szmyd

     • „Być jak Ignacy"

     •     Koło naukowe „Ignacy” w Kotomierzu realizujące ogólnopolski projekt naukowy „Być jak Ignacy” rozpoczął kolejny rok działalności z przytupem. Jest to siódma edycja projektu, tym razem pod tytułem „Zostań ambasadorem nauki”, zaś nasza szkoła bierze udział po raz drugi pod kierownictwem p. Agnieszki Drożyńskiej. Grupa uczniów klas ósmych zaczęła od zadań z zakresu chemii i poznania dokonań Marii Skłodowskiej – Curie oraz z wielką frajdą wykonała zadane eksperymenty: budowę wulkanu oraz badanie cieczy o odczynnikach kwaśnych i zasadowych. W tym roku uczniowie mają wielki entuzjazm i nadzieję na wygraną, dlatego w trakcie pracy koła naukowego prosimy o jego poparcie na fb.  Na początek zamieszczamy filmową relację z pierwszego zadania.

      A. Drożyńska

     • Ogłoszenie konkursu „Dobry Obywatel"


     • Wystartowała II edycja konkursu „Dobry Obywatel". Przedsięwzięcie jest skierowane do uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej. Celem inicjatywy jest promowanie postaw patriotycznych oraz kształtowanie 
      zaangażowania w sprawy społeczne i obywatelskie. Organizatorem konkursu jest Instytut Badań Edukacyjnych, a patronat nadprzedsięwzięciem objął Minister Edukacji i Nauki. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 13 listopada.    Regulamin konkursu oraz dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej:

      https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ii-edycja-konkursu-dobry-obywatel--zachecamy-do-udzialu

       

     • Innowacja matematyczna

     • W październiku rozpoczęły się zajęcia z innowacji matematycznej pt. Matematyka wokół nas. Zajęcia mają na celu aktywizację uczniów oraz pomoc w przełamaniu wewnętrznych oporów do tego przedmiotu, a także odpowiedzieć na często zadawane pytanie przez uczniów: po co mi ta matematyka. Innowacja skierowana jest do uczniów klas 7 i 8. Podczas pierwszych zajęć uczniowie dowiedzieli się co wspólnego mają zjawiska przyrody tak pozornie od siebie odległe, jak ułożenie ziaren w słoneczniki, elegancka spirala skorupy ślimaka czy kształt galaktycznej Drogi Mlecznej. Rozmawialiśmy o zasadzie złotej proporcji oraz rysowaliśmy spiralę logarytmiczną, która występuje w muszli nautilusa, a także w galaktyce. Na drugich zajęciach mówiliśmy o matematyce w muzyce. Uczniowie dowiedzieli się m. in., co wspólnego mają nuty z ułamkami.

      Kolejne zajęcia już w czwartek 20 października. Zapraszam.

      A. Łaska

       

       

       

       

       

     • Tydzień Zwierząt

     • Zwierzęta są dla nas ważne, to nasi przyjaciele. Dziękujemy wszystkim tym, którzy pomogli nam zorganizować Tydzień Zwierząt. A działo się bardzo, bardzo dużo: warsztaty zoologiczne, zbiórka dla schroniska, prezentacja na temat adopcji zwierząt, no i najważniejsze... zajęcia edukacyjne w Schronisku dla Zwierząt, zabawa z kotami, papugami i alpakami. Już niedługo rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą „zwierzęcą" gazetkę.

      Pozdrawiamy Wolontariusze

     • Słodka matematyka

     • Czy matematyka może być słodka?... przekonali się o tym uczniowie klasy 8a na warsztatach poświęconych przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty, na których uczniowie utrwalają wiadomości i doskonalą obliczenia matematyczne.

      A. Łaska

     • Nocka w szkole

     •  

      W jaki sposób można spędzić wieczorny i nocny czas w szkole...? O tym niedawno dowiedzieli się uczniowie klasy 8a organizując pod okiem wychowawczyni, p. Ani Łaski nockę w szkole.

      Uczniowie przygotowali się wzorowo do spędzenia nocy w szkole zabierając ze sobą wygodne stroje, śpiwory, pożywienie.

      Harmonogram przewidywał miłe i przede wszystkim bezpieczne spędzenie czasu, na wspólnych grach, rozmowach, jeszcze bardziej integrujących młodzież.

      Uczniowie zajęli się zamówieniem kolacji, dodatkowym smakołykiem były gofry pieczone przez panią Anię Z., która dodatkowo sprawowała opiekę nad uczniami.

      Nie zabrakło wspólnego wieczornego kina, a także sportowych rozgrywek.

      To był miło spędzony czas!

      A. Łaska